Otse põhisisu juurde

Projekt "Suur taimejaht"

Rohelise kooli programmi projektist „Suur taimejaht“ saavad osa võtta Rohelise kooli programmiga liitunud haridusasutused. Projekti käigus selgitatakse lastele taimede ja loomade suhteid kuue liigi näitel, kujundades seeläbi teaduslikku mõtteviisi ja aidates teadvustada elurikkuse tähtsust. Projekt on suunatud viie- kuni üheteistkümneaastastele lastele. 

Rahvusvahelises projektis osaleb sel aastal kokku 16 erinevat riiki. Projekt toetub osalt Londoni Kew’ botaanikaaias väljatöötatud materjalidele, osalt iga maa ja osaleva haridusasutuse omaloomingule. Projekti toetavad Foundation for Environmental Education ja Toyota Motor Europe.

Kuna ka Kungla lasteaed liitus oktoobris 2019 Rohelise Kooli programmiga, haarasid „Suure taimejahi“ projektist kinni kaks meie lasteaia rühma – 5-6aastased Krõllid ja Lepatriinud. Eestist võtab üldse projektist osa 69 õppeasutust.

Sügisel ja kevadel viiakse läbi elektrooniline küsitlus elurikkuse mõistmise ja liikide tundmise kohta. 
Lisaks vaatlevad ja uurivad lapsed selle projekti käigus oma õpetaja juhendamisel loodust, oma lasteaia õueala, kasvatatakse ise toitu, tehakse mitmesuguseid katseid ja palju muud põnevat, mis toetab Rohelise kooli programmi teemat „elurikkus“. 

Liigid, mida 5-6aastased lapsed „Suure taimejahi“ projekti raames lähemalt tundma õpivad, on järgmised:

Taimed:
- võilill (Taraxacum officinale)
- pihlakas (Sorbus aucuparia)
Linnud:
- koduvarblane (Passer domesticus)
- hallrästas (Turdus pilaris)
Teised loomad:
- Lapsuliblikas (Gonepteryx rhamni)
- Uruhiir (Microtus sp.)

Lisaks on projekti eesmärgiks tundma õppida oma haridusasutuse õueala olemasolevat elurikkust ja kavandada, kuidas sinna omamaiseid liike juurde meelitada (lindude talvine toitmine, putukahotellid, lillepeenrad, vähesem niitmine jm). Samuti tuleb meisterdada koos lastega õueala skeem või makett.

Kogu programmi jooksul on tähtis teadusliku mõtteviisi harjutamine. Sellega tehakse kummardus suurele loodusteadlasele Charles Darwinile. 

Lähemalt programmi kohta saab lugeda siit.

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Nutiseade ei tee seda, mida nimi lubab, vaid pigem vastupidi

Eilne järjekorras juba kaheksas roherännaku veebiseminar keskendus laste vaimsele tervisele. Ajuteadlane Jaan Aru rääkis enam kui viiekümnele huvilisele teemal „Lapsed ja nutineedus“. Ta juhtis juba loengu alguses tähelepanu sellele, et olles ise huvitatud nii inimese ajust, psühholoogiast kui tehisintellektist, ei võitle ta nutiseadmete vastu , vaid laste ja ka täiskasvanute aju eest , kuna me kõik oleme võimelised rohkemaks. Mida see tähendab? Lühidalt kokkuvõttes tähendab see seda, et meie laste aju on suuteline palju enamaks, kui me arvame. Loovus, loomingulisus ja andekus on mõisted, mida tõlgendatakse ajuteadlase sõnul sageli valesti – neid omadusi nähakse kui midagi, mis mõnel inimesel on ja mõnel mitte. Jaan Aru juhtis tähelepanu sellele, et kuna inimese aju on plastiline, on iga laps ja täiskasvanu võimeline ennast teostama ja oma potentsiaali realiseerima. Tasub endalt küsida, mis on see, mille vastu minu laps sügavat huvi tunneb? Mis paneb tal silma särama? Mida ta tahab uu

Lasteaia esimene mudaköök mänguvalmis!

18. mail alustati meie lasteaia Rohelise Kooli töögrupi liikmete poolt lasteaia esimese mudaköögi rajamisega. Miks peaks ühes lasteaias üldse mudakööki vaja minema? Kas lastele seal mängides peale mustuse veel midagi kasulikku külge jääb? Muidugi! Lapsed saavad mudaköögis toimetades erinevaid kogemusi: nad katsetavad, õpivad tundma looduslikke materjale, nende omadusi, olekuid ja muutusi. Lastel tekib loovalt mängides ja õppides erinevaid küsimusi, millele saab üheskoos hakata vastuseid otsima ja lapsed saavad erinevate valdkondade vahel luua seoseid, mis ongi õppimise alus. Areneb laste peenmotoorika, tunnetustegevus, kujutlusvõime, sotsiaalsed ja mänguoskused. Kindlasti saab harjutada ka korra ja puhtuse pidamist. Seega kõike, mida lastel on vaja nüüd ja edaspidi, pakub neile mäng mudaköögis :) Kuidas aga esimese mudaköögi ehitamine läks? Köögi põhjaks on vahva leid Lääne-Viru Jäätmekeskusest. Uus elu on antud ühele vanale tööpingile, samuti vanadele väärt tammepuust sahtl

Erinevad elurikkad kasvualad meie õuealal

Meie lasteaia õuealal jalutades võib kohata mitmeid põnevaid peenrakaste ja erilisi kasvualasid. Osaleme hetkel kahes projektis (rahvusvaheline lina- ja eestisisene kartulikasvatusprojekt), mis loovad lastele võimaluse jälgida taimede kasvu terve elutsükli jooksul ning võimaldavad lastel uurida, katsetada ja õppida otse tegevusväljal.  Uued infotahvlid aitavad lapevanematel ja külalistel end meie lasteaia taimekasvatusprojektide ja märgistatud kasvualadega kurssi viia! :)