Otse põhisisu juurde

Projekt "Suur taimejaht"

Rohelise kooli programmi projektist „Suur taimejaht“ saavad osa võtta Rohelise kooli programmiga liitunud haridusasutused. Projekti käigus selgitatakse lastele taimede ja loomade suhteid kuue liigi näitel, kujundades seeläbi teaduslikku mõtteviisi ja aidates teadvustada elurikkuse tähtsust. Projekt on suunatud viie- kuni üheteistkümneaastastele lastele. 

Rahvusvahelises projektis osaleb sel aastal kokku 16 erinevat riiki. Projekt toetub osalt Londoni Kew’ botaanikaaias väljatöötatud materjalidele, osalt iga maa ja osaleva haridusasutuse omaloomingule. Projekti toetavad Foundation for Environmental Education ja Toyota Motor Europe.

Kuna ka Kungla lasteaed liitus oktoobris 2019 Rohelise Kooli programmiga, haarasid „Suure taimejahi“ projektist kinni kaks meie lasteaia rühma – 5-6aastased Krõllid ja Lepatriinud. Eestist võtab üldse projektist osa 69 õppeasutust.

Sügisel ja kevadel viiakse läbi elektrooniline küsitlus elurikkuse mõistmise ja liikide tundmise kohta. 
Lisaks vaatlevad ja uurivad lapsed selle projekti käigus oma õpetaja juhendamisel loodust, oma lasteaia õueala, kasvatatakse ise toitu, tehakse mitmesuguseid katseid ja palju muud põnevat, mis toetab Rohelise kooli programmi teemat „elurikkus“. 

Liigid, mida 5-6aastased lapsed „Suure taimejahi“ projekti raames lähemalt tundma õpivad, on järgmised:

Taimed:
- võilill (Taraxacum officinale)
- pihlakas (Sorbus aucuparia)
Linnud:
- koduvarblane (Passer domesticus)
- hallrästas (Turdus pilaris)
Teised loomad:
- Lapsuliblikas (Gonepteryx rhamni)
- Uruhiir (Microtus sp.)

Lisaks on projekti eesmärgiks tundma õppida oma haridusasutuse õueala olemasolevat elurikkust ja kavandada, kuidas sinna omamaiseid liike juurde meelitada (lindude talvine toitmine, putukahotellid, lillepeenrad, vähesem niitmine jm). Samuti tuleb meisterdada koos lastega õueala skeem või makett.

Kogu programmi jooksul on tähtis teadusliku mõtteviisi harjutamine. Sellega tehakse kummardus suurele loodusteadlasele Charles Darwinile. 

Lähemalt programmi kohta saab lugeda siit.

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Lasteaia esimene mudaköök mänguvalmis!

18. mail alustati meie lasteaia Rohelise Kooli töögrupi liikmete poolt lasteaia esimese mudaköögi rajamisega. Miks peaks ühes lasteaias üldse mudakööki vaja minema? Kas lastele seal mängides peale mustuse veel midagi kasulikku külge jääb? Muidugi! Lapsed saavad mudaköögis toimetades erinevaid kogemusi: nad katsetavad, õpivad tundma looduslikke materjale, nende omadusi, olekuid ja muutusi. Lastel tekib loovalt mängides ja õppides erinevaid küsimusi, millele saab üheskoos hakata vastuseid otsima ja lapsed saavad erinevate valdkondade vahel luua seoseid, mis ongi õppimise alus. Areneb laste peenmotoorika, tunnetustegevus, kujutlusvõime, sotsiaalsed ja mänguoskused. Kindlasti saab harjutada ka korra ja puhtuse pidamist. Seega kõike, mida lastel on vaja nüüd ja edaspidi, pakub neile mäng mudaköögis :) Kuidas aga esimese mudaköögi ehitamine läks? Köögi põhjaks on vahva leid Lääne-Viru Jäätmekeskusest. Uus elu on antud ühele vanale tööpingile, samuti vanadele väärt tammepuust sahtl

Laste meisterdatud jõulukaardid hoolde- ja eakatekodudesse

  Ühel päeval märkas Tähekeste õpetaja Alla Facebookis Madli-Mai Norma üleskutset saata kõigisse hooldekodudesse jõulukaarte. Nii pani Tähekeste õpetaja ka oma rühma kirja. Räägiti lastega, mis koht on hooldekodu ja miks sinna võiks kaarte teha ja saata. Meisterdati mitu erinevat varianti kaarte. Lõpuks valiti välja kõige ilusamad, kuid nii, et kaardipakki sattus igalt lapselt üks kaart. Koos lastega käidi postkontoris kaarte posti panemas. Nii nägid lapsed ka ise, kuidas kaardid teele lähevad. Loodetavasti on igal kaardisaajal hea meel väikese jõulusoojuse eest, sest just nendesse kaartidesse panigi iga laps sisse oma head soovid. Jõulukaarte meisterdasid ka Muumi rühma lapsed. Nemad tegid kaardid Rakvere eakatekodule Kuldne Sügis. Lapsed meisterdasid igale eakatekodu elanikule oma kaardi (kokku 33 kaarti), mis anti 16. detsembril eakatekodu juhatajale. Kaarte ja häid soove üle andes oli rõõm laste nägudel suur, sest kaardid olid valmistatud hingega. Kodu juhataja sõnul rõõmustavad ka

Lasteaias biojäätmete konteiner ja aiakomposter

Oktoobrikuus tellis meie majandusspetsialist Sveta Lääne-Viru Jäätmekeskusest lasteaeda biojäätmete konteineri. Nüüd seisab biojäätmete konteiner rõõmsalt teiste süvamahutite-konteinerite (pakendi, paberi-papi ja olmejäätmete) kõrval. Teavitustöö personali hulgas viis kiirelt selleni, et biojäätmete konteiner täitus ülikiiresti ning vaja oli lisalahendust. Selleks ostis lasteaed 300liitrise aiakompostri. Sinna on leinud tee erinevad aiajäätmed, õunasüdamed jm komposteeruv kraam.