Otse põhisisu juurde

Roherännak: Kas meie kaitseme elurikkust või kaitseb elurikkus meid?


19. veebruari õhtul kell 17.30 said keskkonnahuvilised Kungla lasteaia saalis uusi teadmisi elurikkuse valdkonnas. Kohalikke olid harimas Tartu Ülikooli Maastike elurikkuse töörühma liikmed Iris Reinula ja Marianne Kaldra. Botaanikud andsid ülevaate olukorrast maailmas ja Eestis ning arutleti üheskoos, mida saame igapäevaselt elurikkuse hoidmiseks teha.

Mõned punktid ettekandest:
* Globaalne ja lokaane elurikkuse kadumine on seotud nii põllumajanduse intensiivistumisega kui rahvastiku kasvuga - traditsioonilise maakasutuse muutus.
*  Meile juba tuttavate taimede (kullerkuppude, pääsusilmade) leviku vähenemine. Seal, kus neid vanasti kasvas, enam sageli ei kasva, kuna maastik on muutunud.
* Viimaste kümnendite jooksul on toimunud tohutud putukate ja lindude arvukuse muutused.
* Ainult looduskaitsealadest ei piisa - loodus ei tunne piire - seda tuleb hoida ka väljaspool looduskaitsealasid.
* Looduse hüved on erinevad - nad reguleerivad ökosüsteemide toimimist, kuid võivad olla lisaks ka materiaalsed või mittemateriaalsed (parandades või halvendades selle kaudu meie elukvaliteeti).
* Lahti tuleks saada kujutelmast, et ilus aed on see, kus on madalaks niidetud muru. See on putukate ja lindude jaoks kõrb, kuna seal ei ole midagi süüa. Ilus aed on see, kus on pidevalt õitsvaid taimi, kus putukatel ja loomadel-lindudel on süüa ja elupaiku. Pigem tuleks madalaks niidetud murus näha laiskust, mitte hoolitsust või hoolimist.
* Oma aeda taimi valides tuleks eelistada kindlasti kodumaiseid sorte, nt niidutaimi. Vt infot nt siit.
* Inimene ei ole mõeldud elama ilma elurikkuseta - seega tuleb elurikkus tagada ka linnas (muruplatside asemele õitsvad niidud, haljaskatused jm).
* Räägi kaasa ühiskondlike hoonete ja avaliku ruumi planeerimisel.
* Koolitajad andsid lühiülevaade ka tehtud projektidest ("Elu alvaritele" ja "Eesti otsib nurmenukke").
Irise ja Marianne sõnum oli, et väga tähtis on kiire kursimuutus. Praeguse poliitika jätkumine ei suuda tagada juba praegu seatud elurikkuse säilimise ja säästva arengu eesmärke. Oluline on ka iga üksiku inimese panus: nn igaühe looduskaitse.

Loe lähemalt põnevaid artikleid elurikkuse kohta Tartu Ülikooli Maastike elurikkuse töörühma kodulehelt.



Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Lasteaia esimene mudaköök mänguvalmis!

18. mail alustati meie lasteaia Rohelise Kooli töögrupi liikmete poolt lasteaia esimese mudaköögi rajamisega. Miks peaks ühes lasteaias üldse mudakööki vaja minema? Kas lastele seal mängides peale mustuse veel midagi kasulikku külge jääb? Muidugi! Lapsed saavad mudaköögis toimetades erinevaid kogemusi: nad katsetavad, õpivad tundma looduslikke materjale, nende omadusi, olekuid ja muutusi. Lastel tekib loovalt mängides ja õppides erinevaid küsimusi, millele saab üheskoos hakata vastuseid otsima ja lapsed saavad erinevate valdkondade vahel luua seoseid, mis ongi õppimise alus. Areneb laste peenmotoorika, tunnetustegevus, kujutlusvõime, sotsiaalsed ja mänguoskused. Kindlasti saab harjutada ka korra ja puhtuse pidamist. Seega kõike, mida lastel on vaja nüüd ja edaspidi, pakub neile mäng mudaköögis :) Kuidas aga esimese mudaköögi ehitamine läks? Köögi põhjaks on vahva leid Lääne-Viru Jäätmekeskusest. Uus elu on antud ühele vanale tööpingile, samuti vanadele väärt tammepuust sahtl

Laste meisterdatud jõulukaardid hoolde- ja eakatekodudesse

  Ühel päeval märkas Tähekeste õpetaja Alla Facebookis Madli-Mai Norma üleskutset saata kõigisse hooldekodudesse jõulukaarte. Nii pani Tähekeste õpetaja ka oma rühma kirja. Räägiti lastega, mis koht on hooldekodu ja miks sinna võiks kaarte teha ja saata. Meisterdati mitu erinevat varianti kaarte. Lõpuks valiti välja kõige ilusamad, kuid nii, et kaardipakki sattus igalt lapselt üks kaart. Koos lastega käidi postkontoris kaarte posti panemas. Nii nägid lapsed ka ise, kuidas kaardid teele lähevad. Loodetavasti on igal kaardisaajal hea meel väikese jõulusoojuse eest, sest just nendesse kaartidesse panigi iga laps sisse oma head soovid. Jõulukaarte meisterdasid ka Muumi rühma lapsed. Nemad tegid kaardid Rakvere eakatekodule Kuldne Sügis. Lapsed meisterdasid igale eakatekodu elanikule oma kaardi (kokku 33 kaarti), mis anti 16. detsembril eakatekodu juhatajale. Kaarte ja häid soove üle andes oli rõõm laste nägudel suur, sest kaardid olid valmistatud hingega. Kodu juhataja sõnul rõõmustavad ka

Südamenädala tegevused Kungla lasteaias

Igal õppeaastal tähistame oma lasteaias südamenädalat, mis aitab pöörata suuremat tähelepanu meie lasteaia inimeste tervisele - keskpunkti tuuakse liikumise, toitumise ja vaimse tervise hoidmise tähtsus meie kõigi heaolu juures. Nädal oli täis vahvaid tegevusi lastele ja ka lasteaia töötajatele.