Otse põhisisu juurde

Roherännak: Kuidas rajada linnusõbralik aed?

Täna toimus Rohuaia lasteaias Rakvere lasteaedade kolmas Roherännak. Loodusmees Peeter Hussar rääkis sellest, kuidas rajada linnusõbralik aed. Kaasas olid tal erinevat tüüpi lindude ja ka nahkhiirte pesakastid, mille eripära ja ehituslikke detaile külastajatele tutvustati ning ürituse lõpetas ringkäik Rohuaia lasteaia õuealal, kus Peeter Hussar andis soovitusi, kus võiksid asuda ja millised olla selle õueala lindude pesakastid.

Väike kokkuvõte üritusel räägitust:

* Linnusõbralikus aias on lindudel olemas varjetingimused ja pesitsusvõimalused.
* Milline pesakast täpselt on ja mis materjalist, ei olegi nii oluline. Infot ehitamise jaoks leiab mitmelt poolt, nt ka Eesti Ornitoloogiaühingu kodulehelt. Siiski võiks pesakastil olla mingi esteetiline välimus, sest nagu Peeter Hussar humoorikalt märkis, keegi ei küsi, kaua pesakasti tehti, vaid kes selle tegi :)
* Pesakasti puhul on oluline selle suurus ja linnuliigi jaoks paraja suurusega auk. 
* Kuldnoka pesakasti puhul on hea teada, et tema viib ise vana sodi pesast välja, pesakasti ei pea puhastama. Küll aga tuleb seda teha rasvatihaste ja teiste väikelindude poolt hõivatud pesakastide puhul. 
* Kuldnokapesad võib paigutada üksteise kõrvale, kuid väikelindude pesakastide vahel peaks olema ca 30 meetrit. 
* Pesakasti kõrgus võiks olla linnas ca 2 m maapinnast, koduaias võib olla ka madalamal, 1 m või 1,5 m maapinnast, kuna ka looduses kasutavad linnud erineva kõrgusega auke ja avausi pesadeks.
* Kasside rüüstamise vastu aitab see, kui pesakasti katus on ca 3 cm üle serva, siis ei õngitse kassid käpaga linnupoegi välja. Altpoolt peaks pesakasti varjama ca 20 cm laiune krae.
* On hea teada, et kui kassid on linnupesa rüüstanud, siis järgmised linnud ei tea seda, et kass on käinud ja nad võivad ikka samasse pesakasti pesa teha.
* Kahjuks nentis ka Peeter Hussar, et näiteks võrreldes 1970ndate aastatega, on nii kuldnokki kui ka teisi linde oluliselt vähemaks jäänud.

Virumaa Teataja kajastust Roherännakust loe siit.

Kokkuvõttes oli väga hariv ja tore õhtu - aitäh korraldajatele ja eestvedajatele!

Loodusmees Peeter Hussar erinevaid lindude pesakaste tutvustamas

Kuldnoka pesakast


Nahkhiirte pesakast

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Lasteaia esimene mudaköök mänguvalmis!

18. mail alustati meie lasteaia Rohelise Kooli töögrupi liikmete poolt lasteaia esimese mudaköögi rajamisega. Miks peaks ühes lasteaias üldse mudakööki vaja minema? Kas lastele seal mängides peale mustuse veel midagi kasulikku külge jääb? Muidugi! Lapsed saavad mudaköögis toimetades erinevaid kogemusi: nad katsetavad, õpivad tundma looduslikke materjale, nende omadusi, olekuid ja muutusi. Lastel tekib loovalt mängides ja õppides erinevaid küsimusi, millele saab üheskoos hakata vastuseid otsima ja lapsed saavad erinevate valdkondade vahel luua seoseid, mis ongi õppimise alus. Areneb laste peenmotoorika, tunnetustegevus, kujutlusvõime, sotsiaalsed ja mänguoskused. Kindlasti saab harjutada ka korra ja puhtuse pidamist. Seega kõike, mida lastel on vaja nüüd ja edaspidi, pakub neile mäng mudaköögis :) Kuidas aga esimese mudaköögi ehitamine läks? Köögi põhjaks on vahva leid Lääne-Viru Jäätmekeskusest. Uus elu on antud ühele vanale tööpingile, samuti vanadele väärt tammepuust sahtl

Laste meisterdatud jõulukaardid hoolde- ja eakatekodudesse

  Ühel päeval märkas Tähekeste õpetaja Alla Facebookis Madli-Mai Norma üleskutset saata kõigisse hooldekodudesse jõulukaarte. Nii pani Tähekeste õpetaja ka oma rühma kirja. Räägiti lastega, mis koht on hooldekodu ja miks sinna võiks kaarte teha ja saata. Meisterdati mitu erinevat varianti kaarte. Lõpuks valiti välja kõige ilusamad, kuid nii, et kaardipakki sattus igalt lapselt üks kaart. Koos lastega käidi postkontoris kaarte posti panemas. Nii nägid lapsed ka ise, kuidas kaardid teele lähevad. Loodetavasti on igal kaardisaajal hea meel väikese jõulusoojuse eest, sest just nendesse kaartidesse panigi iga laps sisse oma head soovid. Jõulukaarte meisterdasid ka Muumi rühma lapsed. Nemad tegid kaardid Rakvere eakatekodule Kuldne Sügis. Lapsed meisterdasid igale eakatekodu elanikule oma kaardi (kokku 33 kaarti), mis anti 16. detsembril eakatekodu juhatajale. Kaarte ja häid soove üle andes oli rõõm laste nägudel suur, sest kaardid olid valmistatud hingega. Kodu juhataja sõnul rõõmustavad ka

Lasteaias biojäätmete konteiner ja aiakomposter

Oktoobrikuus tellis meie majandusspetsialist Sveta Lääne-Viru Jäätmekeskusest lasteaeda biojäätmete konteineri. Nüüd seisab biojäätmete konteiner rõõmsalt teiste süvamahutite-konteinerite (pakendi, paberi-papi ja olmejäätmete) kõrval. Teavitustöö personali hulgas viis kiirelt selleni, et biojäätmete konteiner täitus ülikiiresti ning vaja oli lisalahendust. Selleks ostis lasteaed 300liitrise aiakompostri. Sinna on leinud tee erinevad aiajäätmed, õunasüdamed jm komposteeruv kraam.