Otse põhisisu juurde

Rohelise Kooli neljas võrgustikuseminar: nahkhiireretk


Selle õppeaasta Rohelise Kooli neljas ehk viimane võrgustikuseminar toimus Rakvere rahvaaias, kus nahkhiireuurija ja Tartu Ülikooli teadlane Rauno Kalda tutvustas nahkhiirte elu lähemalt, näitas ja lasi proovida seadmeid, millega nahkhiirte hääli kuuldavaks teha ning kõige krooniks saime näha ka rahvaaias tiirutavaid põhja-nahkhiiri (esimene ilmus kell 23.08) ja veekogu peal veelendlaseid. 
Lisaks korraldajatele oli nahkhiiri uudistama tulnud ca 25 huvilist, meie lasteaiast oli kohal 11 inimest.
Nahkhiired on II kategooria kaitse all. Maailmas on kokku ca 1400 erinevat liiki nahkhiiri, Eestis on teadaolevalt 12 liiki. Tegu on käsitiivalistega, kelle kõige ärksam aeg ööpäevast jääb pimedamasse aega, kuid neil on olemas ka päevane aktiivsus. Kesköö paiku ja vahetult enne päikesetõusu tegelevad nahkhiired aktiivselt toidupüüdmisega. Söövad nad enamasti putukaid, aga on ka puuviljatoidulisi nahkhiiri ning neid liike, kes söövad lülijalgseid, kalu, õietolmu, nektarit.
Nahkhiiri võib kõige suurema tõenäosusega kohata paikades, kus on suuri puid, vett ja maju, kuna nad koonduvad kolooniatena (enamasti 20-100 isendit) kas puuõõnsustesse või ka majade erinevatesse pragudesse-piludesse, sildade alla jm. Vett vajavad nad joomiseks, kuna nahkhiired ei saa toidu kaudu piisaval hulgal vett kätte.
Nahkhiired sünnitavad enamasti ühe poja ja sedagi mitte igal aastal - seega on tegu ka sigivuse mõttes väga ohualtide loomadega. Pojad sünnivad enamasti jaanipäeva paiku või juuli alguses, kuid soe suvi võib poegade ilmaletulekut kiirendada ja jahe suvi edasi lükata. Nahkhiirtel nagu lindudelgi on olemas kohalikud ehk paiksed liigid ja rändliigid. Augustis rändliigid rändavad, kohalikud söövad end paksuks, et umbes kuue kuu pikkune talveuni vastu pidada.  
Oli väga tore ja teadmisterohke hilisõhtu, mis lõppes veidi peale südaööd. Aitäh korraldajale, Tartu Loodusmajale!

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Lasteaia esimene mudaköök mänguvalmis!

18. mail alustati meie lasteaia Rohelise Kooli töögrupi liikmete poolt lasteaia esimese mudaköögi rajamisega. Miks peaks ühes lasteaias üldse mudakööki vaja minema? Kas lastele seal mängides peale mustuse veel midagi kasulikku külge jääb? Muidugi! Lapsed saavad mudaköögis toimetades erinevaid kogemusi: nad katsetavad, õpivad tundma looduslikke materjale, nende omadusi, olekuid ja muutusi. Lastel tekib loovalt mängides ja õppides erinevaid küsimusi, millele saab üheskoos hakata vastuseid otsima ja lapsed saavad erinevate valdkondade vahel luua seoseid, mis ongi õppimise alus. Areneb laste peenmotoorika, tunnetustegevus, kujutlusvõime, sotsiaalsed ja mänguoskused. Kindlasti saab harjutada ka korra ja puhtuse pidamist. Seega kõike, mida lastel on vaja nüüd ja edaspidi, pakub neile mäng mudaköögis :) Kuidas aga esimese mudaköögi ehitamine läks? Köögi põhjaks on vahva leid Lääne-Viru Jäätmekeskusest. Uus elu on antud ühele vanale tööpingile, samuti vanadele väärt tammepuust s...

Laste meisterdatud jõulukaardid hoolde- ja eakatekodudesse

  Ühel päeval märkas Tähekeste õpetaja Alla Facebookis Madli-Mai Norma üleskutset saata kõigisse hooldekodudesse jõulukaarte. Nii pani Tähekeste õpetaja ka oma rühma kirja. Räägiti lastega, mis koht on hooldekodu ja miks sinna võiks kaarte teha ja saata. Meisterdati mitu erinevat varianti kaarte. Lõpuks valiti välja kõige ilusamad, kuid nii, et kaardipakki sattus igalt lapselt üks kaart. Koos lastega käidi postkontoris kaarte posti panemas. Nii nägid lapsed ka ise, kuidas kaardid teele lähevad. Loodetavasti on igal kaardisaajal hea meel väikese jõulusoojuse eest, sest just nendesse kaartidesse panigi iga laps sisse oma head soovid. Jõulukaarte meisterdasid ka Muumi rühma lapsed. Nemad tegid kaardid Rakvere eakatekodule Kuldne Sügis. Lapsed meisterdasid igale eakatekodu elanikule oma kaardi (kokku 33 kaarti), mis anti 16. detsembril eakatekodu juhatajale. Kaarte ja häid soove üle andes oli rõõm laste nägudel suur, sest kaardid olid valmistatud hingega. Kodu juhataja sõnul rõõmustava...

Südamenädala tegevused Kungla lasteaias

Igal õppeaastal tähistame oma lasteaias südamenädalat, mis aitab pöörata suuremat tähelepanu meie lasteaia inimeste tervisele - keskpunkti tuuakse liikumise, toitumise ja vaimse tervise hoidmise tähtsus meie kõigi heaolu juures. Nädal oli täis vahvaid tegevusi lastele ja ka lasteaia töötajatele.