Otse põhisisu juurde

Arutelu "Kuidas luua elurikast keskkonda linnas ja maal" Lääne-Virumaa Keskraamatukogus

 

5. novembril toimus Lääne-Virumaa Keskraamatukogus avalik arutelu teemal "Kuidas luua elurikast keskkonda linnas ja maal". Esinejateks olid Karin Bachmann, Merle Karro-Kalberg ja Anna-Liisa Unt ehk Tartu 2024 Euroopa Kultuuripealinna Kureeritud Elurikkuse idee autorid.

Kuna meie lasteaia üheks õppeaasta põhiteemaks on elurikkus ja loodus, võtsid ka meie lasteaia töötajad arutelust osa. 
Mõningaid tähelepanekuid:

* Meie ümber on palju liike, kuid me näeme enamasti vaid rohelust, nn taimepimedus.
* Kuna loodust kaitstakse ka inimese pärast, et meil oleks kuskil elada, tuleb loodust kaitsa just eriti linnas, kus on palju inimesi koos.
* Elurikkus = tasakaal. Hea on nii inimesel ja ka teistel liikidel.
* Pargid on praegu vaesed ka inimese jaoks - peab olema erinevaid põhjusi, miks sinna minna (läbi käia, vaadata, õppida, teha). Tuleks rikastada parkide erinevaid funktsioone.
* Oluline on kommunikatsioon - miks seda kõike vaja on.
* Tartu niitmata aladel ei kardetud puuke sugusi - sinna mindi sisse pildistama ja rulliti end seal
* Niitmata alad näitavad meile seost aastaaegadega - mais ühtemoodi, juulis teistmoodi.
* Kui saab võrrelda niitmata ja niidetud ala, on näha, kus on kuumasaared, kus seotakse vihmavesi hästi ära.

Esinejate Kureeritud Elurikkuse Instagram on siin.
Lisaks arutleti ka Rakvere linnaruumi elurikkuse ja võimaluste üle ning saime kinnitust sellele, et oma lasteaiaga oleme kindlasti õigel teel.

Oli väga põnev!

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Nutiseade ei tee seda, mida nimi lubab, vaid pigem vastupidi

Eilne järjekorras juba kaheksas roherännaku veebiseminar keskendus laste vaimsele tervisele. Ajuteadlane Jaan Aru rääkis enam kui viiekümnele huvilisele teemal „Lapsed ja nutineedus“. Ta juhtis juba loengu alguses tähelepanu sellele, et olles ise huvitatud nii inimese ajust, psühholoogiast kui tehisintellektist, ei võitle ta nutiseadmete vastu , vaid laste ja ka täiskasvanute aju eest , kuna me kõik oleme võimelised rohkemaks. Mida see tähendab? Lühidalt kokkuvõttes tähendab see seda, et meie laste aju on suuteline palju enamaks, kui me arvame. Loovus, loomingulisus ja andekus on mõisted, mida tõlgendatakse ajuteadlase sõnul sageli valesti – neid omadusi nähakse kui midagi, mis mõnel inimesel on ja mõnel mitte. Jaan Aru juhtis tähelepanu sellele, et kuna inimese aju on plastiline, on iga laps ja täiskasvanu võimeline ennast teostama ja oma potentsiaali realiseerima. Tasub endalt küsida, mis on see, mille vastu minu laps sügavat huvi tunneb? Mis paneb tal silma särama? Mida ta tahab uu

Lasteaia esimene mudaköök mänguvalmis!

18. mail alustati meie lasteaia Rohelise Kooli töögrupi liikmete poolt lasteaia esimese mudaköögi rajamisega. Miks peaks ühes lasteaias üldse mudakööki vaja minema? Kas lastele seal mängides peale mustuse veel midagi kasulikku külge jääb? Muidugi! Lapsed saavad mudaköögis toimetades erinevaid kogemusi: nad katsetavad, õpivad tundma looduslikke materjale, nende omadusi, olekuid ja muutusi. Lastel tekib loovalt mängides ja õppides erinevaid küsimusi, millele saab üheskoos hakata vastuseid otsima ja lapsed saavad erinevate valdkondade vahel luua seoseid, mis ongi õppimise alus. Areneb laste peenmotoorika, tunnetustegevus, kujutlusvõime, sotsiaalsed ja mänguoskused. Kindlasti saab harjutada ka korra ja puhtuse pidamist. Seega kõike, mida lastel on vaja nüüd ja edaspidi, pakub neile mäng mudaköögis :) Kuidas aga esimese mudaköögi ehitamine läks? Köögi põhjaks on vahva leid Lääne-Viru Jäätmekeskusest. Uus elu on antud ühele vanale tööpingile, samuti vanadele väärt tammepuust sahtl

Erinevad elurikkad kasvualad meie õuealal

Meie lasteaia õuealal jalutades võib kohata mitmeid põnevaid peenrakaste ja erilisi kasvualasid. Osaleme hetkel kahes projektis (rahvusvaheline lina- ja eestisisene kartulikasvatusprojekt), mis loovad lastele võimaluse jälgida taimede kasvu terve elutsükli jooksul ning võimaldavad lastel uurida, katsetada ja õppida otse tegevusväljal.  Uued infotahvlid aitavad lapevanematel ja külalistel end meie lasteaia taimekasvatusprojektide ja märgistatud kasvualadega kurssi viia! :)