Otse põhisisu juurde

Krõllide veeprojekt


Krõllid alustasid vee projektiga juba detsembrikuus. Projekt kasvas välja mägede teemast - mäetippudest voolab alla vesi. Samas asub mägede jalamil ka riike, kus inimestel ei ole piisavalt puhast vett (nagu näiteks Afganistan). 

Lapsed teadsid, et vesi aurab ära, jää sulab veeks, põhjavesi on maa all, vesi tuleb kraanist, vihmavett ja porivett ei tohi juua, kõige rohkem vett on ookeanis ja pudelisse on raske vett panna. Teada sooviti esialgu seda, kuidas vesi tekkis, kuidas saab vesi tulla vihmast (kuidas tekib vihm), miks WC-potis on vesi. Ka tekkis küsimus, mis saared need on (gloobusel Hawai saared) ja kas seal on inimesed Halloweeni kostüümides. 

Krõllid tegid palju katseid, vaadeldi-nuusutati-maitsti erinevaid vedelikke, pildistati veetilka lehel. Räägiti veekogudest, veekogude saastamisest, puhta vee olulisusest. Vahepeal jõuti ka vee-elustiku juurde ning uuriti lähemalt särge, joonistati forelli. Alice'i mõte oli ise teha kalaraamat. Darija õpetas tegema nööritrükiga koralle. Dash robotiga sai ookean vabaks prügist.

Jänku-jussi multifilmi abiga saadi teadmiseid vee puhastamisest ja kuidas vesi tagasi loodusesse läheb. Vajalik info veelindude toitmise kohta saadi G. Pauli raamatust "Ära toida parte!", lisaks maitsti ise vetikakrõpse. Liisbet õpetas voltima veelinde.  
 
Kui nüüd veebruaris jõudsid Krõllid kalameeste ja kalapüügi juurde, siis oli vahva näha, et lapsed joonistasid kaladeks ka forelli. Grupi lastega valmis plakat, kuidas vett puhtana hoida ja see pandi üles koridori, et teised lapsedki saaksid sellest olulisest teemast rohkem teada. 
Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Lasteaia esimene mudaköök mänguvalmis!

18. mail alustati meie lasteaia Rohelise Kooli töögrupi liikmete poolt lasteaia esimese mudaköögi rajamisega. Miks peaks ühes lasteaias üldse mudakööki vaja minema? Kas lastele seal mängides peale mustuse veel midagi kasulikku külge jääb? Muidugi! Lapsed saavad mudaköögis toimetades erinevaid kogemusi: nad katsetavad, õpivad tundma looduslikke materjale, nende omadusi, olekuid ja muutusi. Lastel tekib loovalt mängides ja õppides erinevaid küsimusi, millele saab üheskoos hakata vastuseid otsima ja lapsed saavad erinevate valdkondade vahel luua seoseid, mis ongi õppimise alus. Areneb laste peenmotoorika, tunnetustegevus, kujutlusvõime, sotsiaalsed ja mänguoskused. Kindlasti saab harjutada ka korra ja puhtuse pidamist. Seega kõike, mida lastel on vaja nüüd ja edaspidi, pakub neile mäng mudaköögis :) Kuidas aga esimese mudaköögi ehitamine läks? Köögi põhjaks on vahva leid Lääne-Viru Jäätmekeskusest. Uus elu on antud ühele vanale tööpingile, samuti vanadele väärt tammepuust sahtl

Laste meisterdatud jõulukaardid hoolde- ja eakatekodudesse

  Ühel päeval märkas Tähekeste õpetaja Alla Facebookis Madli-Mai Norma üleskutset saata kõigisse hooldekodudesse jõulukaarte. Nii pani Tähekeste õpetaja ka oma rühma kirja. Räägiti lastega, mis koht on hooldekodu ja miks sinna võiks kaarte teha ja saata. Meisterdati mitu erinevat varianti kaarte. Lõpuks valiti välja kõige ilusamad, kuid nii, et kaardipakki sattus igalt lapselt üks kaart. Koos lastega käidi postkontoris kaarte posti panemas. Nii nägid lapsed ka ise, kuidas kaardid teele lähevad. Loodetavasti on igal kaardisaajal hea meel väikese jõulusoojuse eest, sest just nendesse kaartidesse panigi iga laps sisse oma head soovid. Jõulukaarte meisterdasid ka Muumi rühma lapsed. Nemad tegid kaardid Rakvere eakatekodule Kuldne Sügis. Lapsed meisterdasid igale eakatekodu elanikule oma kaardi (kokku 33 kaarti), mis anti 16. detsembril eakatekodu juhatajale. Kaarte ja häid soove üle andes oli rõõm laste nägudel suur, sest kaardid olid valmistatud hingega. Kodu juhataja sõnul rõõmustavad ka

Lasteaias biojäätmete konteiner ja aiakomposter

Oktoobrikuus tellis meie majandusspetsialist Sveta Lääne-Viru Jäätmekeskusest lasteaeda biojäätmete konteineri. Nüüd seisab biojäätmete konteiner rõõmsalt teiste süvamahutite-konteinerite (pakendi, paberi-papi ja olmejäätmete) kõrval. Teavitustöö personali hulgas viis kiirelt selleni, et biojäätmete konteiner täitus ülikiiresti ning vaja oli lisalahendust. Selleks ostis lasteaed 300liitrise aiakompostri. Sinna on leinud tee erinevad aiajäätmed, õunasüdamed jm komposteeruv kraam.