Otse põhisisu juurde

Oktoober: meie lasteaia õiglase kaubanduse kuu!

Eestis on õiglase kaubanduse kuud tähistatud MTÜ Mondo eestvedamisel juba 14 aastat. Sel õppeaastal otsustasime ka oma lasteaiaga üleskutsest kinni haarata ja oktoobrikuus õiglasele kaubandusele rohkem tähelepanu pöörata. Liitusime Facebookis õiglase kaubanduse klubiga ning planeerisime erinevaid tegevusi, et nii suurte kui väikeste teadlikkust sotsiaalsest õiglusest tõsta.

 • Õpetajad viisid lastega läbi erinevaid arutelusid õiglase kaubanduse teemal - näiteks uuriti, miks on hea osta just õiglase kaubanduse tooteid (lapsed ei pea rasket tööd tegema, vanemad saavad oma töö eest õiglast palka).
 • Lapsed said koju viia infovoldiku õiglase kaubanduse kohta.
 • Uuriti õiglase kaubanduse logo, nuputati, mida see võiks kujutada, ning joonistati seda.
 • Koolieelikud käisid Rakvere kauplustes (Selveris ja Realiseerimuskeskuses) vaatamas, milliseid õiglase kaubanduse tooteid on saadaval. 
  • Realiseerimiskeskuses oli saadaval palju maiustusi õiglase kaubanduse märgiga, Tähekese rühma lapsed Kroonikeskuse Selveris küll ühtegi õiglase kaubanduse puuvilja ei leidnud, kuid kohviriiulist avastasid nad ühe õiglase kaubanduse cappuccino.
  • Muumi rühma lapsed leidsid Realiseerimiskeskusest samuti palju õiglase kaubanduse logoga tooteid ning rühma kaasa osteti ka ühed õiglase kaubanduse kommid ja küpsised.

  • Mitu Muumi rühma last käis koos emmega ka hiljem samas poes ja nad olid leidnud veel õiglase kaubanduse märgisega tooteid, mida üheskoos ei oldud märgatud!
 • Rühmades degusteeriti erinevaid õiglase kaubanduse šokolaade (valget, piima- ja tume dat šokolaadi).
 • 26. oktoobril korraldasime koos MTÜ-ga Mondo õiglase kaubanduse teemalise veebiseminari "Maailm muutub iga ostuga!" Seminari viis läbi MTÜ Mondo õiglase kaubanduse eestvedaja Kristina Mänd. Veebiseminari salvestust saab järele vaadata siit.
 • 22.10-28.10 sai meie lasteaia akendel tutvuda MTÜ Mondo rändnäitusega vastuolulisest palmiõlist.
Oli tegus oktoober ning oleme rõõmsad, et õiglase kaubanduse kuuga liitusime! Targemad ja teadlikumad on nii lapsed kui täiskasvanud :)

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Lasteaia esimene mudaköök mänguvalmis!

18. mail alustati meie lasteaia Rohelise Kooli töögrupi liikmete poolt lasteaia esimese mudaköögi rajamisega. Miks peaks ühes lasteaias üldse mudakööki vaja minema? Kas lastele seal mängides peale mustuse veel midagi kasulikku külge jääb? Muidugi! Lapsed saavad mudaköögis toimetades erinevaid kogemusi: nad katsetavad, õpivad tundma looduslikke materjale, nende omadusi, olekuid ja muutusi. Lastel tekib loovalt mängides ja õppides erinevaid küsimusi, millele saab üheskoos hakata vastuseid otsima ja lapsed saavad erinevate valdkondade vahel luua seoseid, mis ongi õppimise alus. Areneb laste peenmotoorika, tunnetustegevus, kujutlusvõime, sotsiaalsed ja mänguoskused. Kindlasti saab harjutada ka korra ja puhtuse pidamist. Seega kõike, mida lastel on vaja nüüd ja edaspidi, pakub neile mäng mudaköögis :) Kuidas aga esimese mudaköögi ehitamine läks? Köögi põhjaks on vahva leid Lääne-Viru Jäätmekeskusest. Uus elu on antud ühele vanale tööpingile, samuti vanadele väärt tammepuust sahtl

Kungla lasteaia maailmakoristusnädal 13-17.09.21

  Ka sel aastal osalesime terve lasteaiaga maailmakoristuspäeval ning korraldasime oma majas maailmakoristusnädala. Osa võtsid kõik rühmad, ka kõige väiksemad. Kokku käis prügi koristamas 109 last + 28 täiskasvanut. Kokku korjasid Kungla lasteaia väikesed ja suured linnakeskkonnast ära ca 260 liitrit prügi! Leiti erinevaid asju, kuid kõige eriskummalisem oli ilmselt Öökullipere metsa alt leitud tolmuimeja! Järgmisel aastal jälle! Sipsikud Lembitu tn parklat koristamas Mesimummud koristasid Seminari tänavat Krõllid lasteaia hoovi korrastamas Lepatriinud koristasid Viru tänavat Mõmmid koristasid Kastani tänaval Puhhid koristasid Soolikaoja ümbrust   Öökullid koristasid linnametsa Muumid koristasid Vabaduse-Saueaugu-Lõuna tn kanti Pipid koristasid Vee tänaval ja Aqva spordihoone parklas Päikesejänkud koristasid Silla-Tõusu-Kastani-Võimla ja Lembitu tänavat Tähekesed koristasid linnametsas Poku rühma lapsed koristasid Karja tänavat ja Vabaduse tänava parki.

Lepatriinude kätepesukatse saiaga

  Lepatriinu rühma lapsed tegid 25. jaanuaril algust pikemaajalise katsega, et välja selgitada, miks on oluline käsi pesta. Lastega koos vaadati esmalt Tartu Ülikooli Teaduskooli õpetlikku saiakatset , mis selgitas, kuidas meie kätel elavad bakterid, seened, mikroobid jm pahalased meile suhu sattudes paljunevad ning meid haigeks võivad teha. Nii nagu ka teaduskooli katses, pandi ka Lepatriinu rühmas ühte karpi saiaviil tangidega (saia kätega ei puututud, nö testsai). Teise karpi pandi saiaviil, mida kõik lapsed puutusid mustade kätega (käed tehti mustaks vaiba all). Kolmandasse karpi pandi saiaviil, mida lapsed oli puutunud seebiga puhtaks pestud kätega. Lapsed arvasid, et kõige kiiremini läheb hallitama saiaviil, mida nad puutusid mustade kätega (nii oli ka teaduskooli videos), ja neil oli õigus... 8 päeva hiljem (2. veebruaril) nägid nii testsai kui puhaste kätega puututud sai head välja ning ka lõhnasid väga hästi. Mustade kätega puututud saiale oli ilmunud hallituslaik ning sai lõh