Otse põhisisu juurde

Krõllid osalesid linakasvatusprojektis "1 ruutmeeter lina"


Krõllid osalesid sel aastal Põhjamaade ühisprojektis „1 ruutmeeter lina“. Eesti Rahvakunsti- ja Käsitöö Liidust saadi seemned ja vajalike õpetustega voldik, kuidas kõike teha. Meie tubli Kalev aitas ette valmistada väikese ruutmeetrise põllulapi ja lastega külvati linaseemned maha. Eks lastele tegi see natuke naljaka ka, et hakati lina kasvatama … 

Kui seemned maas, jäädi esimesi tõusmeid ootama. Suur oli laste rõõm, kui esimesed linataimeotsakesed mulla seest piilusid! Ilmselt sai pool maast paremini kastetud või oli külv parem tehtud, aga algul olid pooled taimed pikemad. Aga nagu ikka, kasvas teine pool ka järele. Suvel aitasid Krõllide põllulappi kasta teised lasteaiarühmad. Niimoodi koos panustades sirgusidki linataimed suureks! Imetlusväärsed olid ka lina õrnsinised õied! 

Septembri alguses saabus aeg lina kitkumiseks ehk juurtega maa seest välja tõmbamiseks. Linavarred seoti punti ehk linapeoks. Edasi tuli eemaldada kuprad. Et Krõllidel õiget raatsi ei olnud, siis kasutati selleks kammi. Mõned linavarred koos kupardega sättisid lapsed vaasi – need jäid väga dekoratiivsed.

Linaseemned korjati kokku, et kevadel jälle maha panna. Seejärel tuli lina varred likku panna. Krõllid tegid vesileotust – varred pandi veega täidetud vanni 1,5ks nädalaks. Seejärel tuli need kuivatada. Et rühmas õigeid tööriistu ei ole, et päris linalõnga saada, anti oma linapundid üle Lahemaa Pärimuskojale. Linavarre töötlust ja ketramist vaatavad Krõllid videost. 

See projekt oli lastele vahva kogemus ja vastlapäeval saavad Krõllid nüüd mõnuga kelgutama minna  - kel kõige pikem liug, selle linad kasvavad kõige pikemad! 

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Nutiseade ei tee seda, mida nimi lubab, vaid pigem vastupidi

Eilne järjekorras juba kaheksas roherännaku veebiseminar keskendus laste vaimsele tervisele. Ajuteadlane Jaan Aru rääkis enam kui viiekümnele huvilisele teemal „Lapsed ja nutineedus“. Ta juhtis juba loengu alguses tähelepanu sellele, et olles ise huvitatud nii inimese ajust, psühholoogiast kui tehisintellektist, ei võitle ta nutiseadmete vastu , vaid laste ja ka täiskasvanute aju eest , kuna me kõik oleme võimelised rohkemaks. Mida see tähendab? Lühidalt kokkuvõttes tähendab see seda, et meie laste aju on suuteline palju enamaks, kui me arvame. Loovus, loomingulisus ja andekus on mõisted, mida tõlgendatakse ajuteadlase sõnul sageli valesti – neid omadusi nähakse kui midagi, mis mõnel inimesel on ja mõnel mitte. Jaan Aru juhtis tähelepanu sellele, et kuna inimese aju on plastiline, on iga laps ja täiskasvanu võimeline ennast teostama ja oma potentsiaali realiseerima. Tasub endalt küsida, mis on see, mille vastu minu laps sügavat huvi tunneb? Mis paneb tal silma särama? Mida ta tahab uu

Lasteaia esimene mudaköök mänguvalmis!

18. mail alustati meie lasteaia Rohelise Kooli töögrupi liikmete poolt lasteaia esimese mudaköögi rajamisega. Miks peaks ühes lasteaias üldse mudakööki vaja minema? Kas lastele seal mängides peale mustuse veel midagi kasulikku külge jääb? Muidugi! Lapsed saavad mudaköögis toimetades erinevaid kogemusi: nad katsetavad, õpivad tundma looduslikke materjale, nende omadusi, olekuid ja muutusi. Lastel tekib loovalt mängides ja õppides erinevaid küsimusi, millele saab üheskoos hakata vastuseid otsima ja lapsed saavad erinevate valdkondade vahel luua seoseid, mis ongi õppimise alus. Areneb laste peenmotoorika, tunnetustegevus, kujutlusvõime, sotsiaalsed ja mänguoskused. Kindlasti saab harjutada ka korra ja puhtuse pidamist. Seega kõike, mida lastel on vaja nüüd ja edaspidi, pakub neile mäng mudaköögis :) Kuidas aga esimese mudaköögi ehitamine läks? Köögi põhjaks on vahva leid Lääne-Viru Jäätmekeskusest. Uus elu on antud ühele vanale tööpingile, samuti vanadele väärt tammepuust sahtl

Erinevad elurikkad kasvualad meie õuealal

Meie lasteaia õuealal jalutades võib kohata mitmeid põnevaid peenrakaste ja erilisi kasvualasid. Osaleme hetkel kahes projektis (rahvusvaheline lina- ja eestisisene kartulikasvatusprojekt), mis loovad lastele võimaluse jälgida taimede kasvu terve elutsükli jooksul ning võimaldavad lastel uurida, katsetada ja õppida otse tegevusväljal.  Uued infotahvlid aitavad lapevanematel ja külalistel end meie lasteaia taimekasvatusprojektide ja märgistatud kasvualadega kurssi viia! :)