Otse põhisisu juurde

Krõllid osalesid linakasvatusprojektis "1 ruutmeeter lina"


Krõllid osalesid sel aastal Põhjamaade ühisprojektis „1 ruutmeeter lina“. Eesti Rahvakunsti- ja Käsitöö Liidust saadi seemned ja vajalike õpetustega voldik, kuidas kõike teha. Meie tubli Kalev aitas ette valmistada väikese ruutmeetrise põllulapi ja lastega külvati linaseemned maha. Eks lastele tegi see natuke naljaka ka, et hakati lina kasvatama … 

Kui seemned maas, jäädi esimesi tõusmeid ootama. Suur oli laste rõõm, kui esimesed linataimeotsakesed mulla seest piilusid! Ilmselt sai pool maast paremini kastetud või oli külv parem tehtud, aga algul olid pooled taimed pikemad. Aga nagu ikka, kasvas teine pool ka järele. Suvel aitasid Krõllide põllulappi kasta teised lasteaiarühmad. Niimoodi koos panustades sirgusidki linataimed suureks! Imetlusväärsed olid ka lina õrnsinised õied! 

Septembri alguses saabus aeg lina kitkumiseks ehk juurtega maa seest välja tõmbamiseks. Linavarred seoti punti ehk linapeoks. Edasi tuli eemaldada kuprad. Et Krõllidel õiget raatsi ei olnud, siis kasutati selleks kammi. Mõned linavarred koos kupardega sättisid lapsed vaasi – need jäid väga dekoratiivsed.

Linaseemned korjati kokku, et kevadel jälle maha panna. Seejärel tuli lina varred likku panna. Krõllid tegid vesileotust – varred pandi veega täidetud vanni 1,5ks nädalaks. Seejärel tuli need kuivatada. Et rühmas õigeid tööriistu ei ole, et päris linalõnga saada, anti oma linapundid üle Lahemaa Pärimuskojale. Linavarre töötlust ja ketramist vaatavad Krõllid videost. 

See projekt oli lastele vahva kogemus ja vastlapäeval saavad Krõllid nüüd mõnuga kelgutama minna  - kel kõige pikem liug, selle linad kasvavad kõige pikemad! 

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Lasteaia esimene mudaköök mänguvalmis!

18. mail alustati meie lasteaia Rohelise Kooli töögrupi liikmete poolt lasteaia esimese mudaköögi rajamisega. Miks peaks ühes lasteaias üldse mudakööki vaja minema? Kas lastele seal mängides peale mustuse veel midagi kasulikku külge jääb? Muidugi! Lapsed saavad mudaköögis toimetades erinevaid kogemusi: nad katsetavad, õpivad tundma looduslikke materjale, nende omadusi, olekuid ja muutusi. Lastel tekib loovalt mängides ja õppides erinevaid küsimusi, millele saab üheskoos hakata vastuseid otsima ja lapsed saavad erinevate valdkondade vahel luua seoseid, mis ongi õppimise alus. Areneb laste peenmotoorika, tunnetustegevus, kujutlusvõime, sotsiaalsed ja mänguoskused. Kindlasti saab harjutada ka korra ja puhtuse pidamist. Seega kõike, mida lastel on vaja nüüd ja edaspidi, pakub neile mäng mudaköögis :) Kuidas aga esimese mudaköögi ehitamine läks? Köögi põhjaks on vahva leid Lääne-Viru Jäätmekeskusest. Uus elu on antud ühele vanale tööpingile, samuti vanadele väärt tammepuust sahtl

Laste meisterdatud jõulukaardid hoolde- ja eakatekodudesse

  Ühel päeval märkas Tähekeste õpetaja Alla Facebookis Madli-Mai Norma üleskutset saata kõigisse hooldekodudesse jõulukaarte. Nii pani Tähekeste õpetaja ka oma rühma kirja. Räägiti lastega, mis koht on hooldekodu ja miks sinna võiks kaarte teha ja saata. Meisterdati mitu erinevat varianti kaarte. Lõpuks valiti välja kõige ilusamad, kuid nii, et kaardipakki sattus igalt lapselt üks kaart. Koos lastega käidi postkontoris kaarte posti panemas. Nii nägid lapsed ka ise, kuidas kaardid teele lähevad. Loodetavasti on igal kaardisaajal hea meel väikese jõulusoojuse eest, sest just nendesse kaartidesse panigi iga laps sisse oma head soovid. Jõulukaarte meisterdasid ka Muumi rühma lapsed. Nemad tegid kaardid Rakvere eakatekodule Kuldne Sügis. Lapsed meisterdasid igale eakatekodu elanikule oma kaardi (kokku 33 kaarti), mis anti 16. detsembril eakatekodu juhatajale. Kaarte ja häid soove üle andes oli rõõm laste nägudel suur, sest kaardid olid valmistatud hingega. Kodu juhataja sõnul rõõmustavad ka

Lasteaias biojäätmete konteiner ja aiakomposter

Oktoobrikuus tellis meie majandusspetsialist Sveta Lääne-Viru Jäätmekeskusest lasteaeda biojäätmete konteineri. Nüüd seisab biojäätmete konteiner rõõmsalt teiste süvamahutite-konteinerite (pakendi, paberi-papi ja olmejäätmete) kõrval. Teavitustöö personali hulgas viis kiirelt selleni, et biojäätmete konteiner täitus ülikiiresti ning vaja oli lisalahendust. Selleks ostis lasteaed 300liitrise aiakompostri. Sinna on leinud tee erinevad aiajäätmed, õunasüdamed jm komposteeruv kraam.