Krõllid osalesid sel aastal Põhjamaade ühisprojektis „1 ruutmeeter lina“. Eesti Rahvakunsti- ja Käsitöö Liidust saadi seemned ja vajalike õpetustega voldik, kuidas kõike teha. Meie tubli Kalev aitas ette valmistada väikese ruutmeetrise põllulapi ja lastega külvati linaseemned maha. Eks lastele tegi see natuke naljaka ka, et hakati lina kasvatama …
Kui seemned maas, jäädi esimesi tõusmeid ootama. Suur oli laste rõõm, kui esimesed linataimeotsakesed mulla seest piilusid! Ilmselt sai pool maast paremini kastetud või oli külv parem tehtud, aga algul olid pooled taimed pikemad. Aga nagu ikka, kasvas teine pool ka järele. Suvel aitasid Krõllide põllulappi kasta teised lasteaiarühmad. Niimoodi koos panustades sirgusidki linataimed suureks! Imetlusväärsed olid ka lina õrnsinised õied!
Septembri alguses saabus aeg lina kitkumiseks ehk juurtega maa seest välja tõmbamiseks. Linavarred seoti punti ehk linapeoks. Edasi tuli eemaldada kuprad. Et Krõllidel õiget raatsi ei olnud, siis kasutati selleks kammi. Mõned linavarred koos kupardega sättisid lapsed vaasi – need jäid väga dekoratiivsed.
Linaseemned korjati kokku, et kevadel jälle maha panna. Seejärel tuli lina varred likku panna. Krõllid tegid vesileotust – varred pandi veega täidetud vanni 1,5ks nädalaks. Seejärel tuli need kuivatada. Et rühmas õigeid tööriistu ei ole, et päris linalõnga saada, anti oma linapundid üle Lahemaa Pärimuskojale. Linavarre töötlust ja ketramist vaatavad Krõllid videost.
See projekt oli lastele vahva kogemus ja vastlapäeval saavad Krõllid nüüd mõnuga kelgutama minna - kel kõige pikem liug, selle linad kasvavad kõige pikemad!
Kommentaarid
Postita kommentaar